Webbplatsen byggs om

Konsumenternas.se är under ombyggnad. Fakta och vägledning om bank och finans finns nu på konsumenternasbankochfinansbyra.se. Information om försäkring och pension finns kvar här.

Allriskskada (plötslig, oförutsedd händelse)

ARN 2025-11740 - Skada på ridhjälm ansågs omfattas av allriskförsäkringen.

K ansökte om ersättning ur hemförsäkringens allriskmoment för ridhjälm och väst som skadats när dottern föll av sin häst.

Försäkringsbolaget nekade ersättning med hänvisning till att allriskförsäkringen endast omfattar plötsliga och oförutsedda händelser samt att skador orsakade av djur är undantagna. Bolaget menade också att K i ett senare skede ändrat sin beskrivning till att dottern fallit av, fastnat i tygeln och hamnat under hästen, vilket enligt bolaget utgjorde ett annat händelseförlopp än det som först angetts.

Allmänna reklamationsnämnden konstaterade att beviskravet är att det ska framstå som klart mer sannolikt att ett försäkringsfall föreligger än motsatsen. Nämnden ansåg att K:s uppgifter inte var motstridiga utan att den senare beskrivningen var ett förtydligande. Av utredningen framgick att dottern i samband med fallet måste ha fastnat, antigen i tygeln eller en stigbygel, och därefter dragits med. Nämnden bedömde därför att skadorna uppkommit genom en plötslig och oförutsedd händelse som omfattas av försäkringen.

BESLUT: Nämnden rekommenderade försäkringsbolaget att ändra sitt beslut.

ARN 2017-13674 - Plötslig och oförutsedd händelse som ersätts ur allriskförsäkringen.

Konsumenten (K) blev bestulen på kläder som hängde på tork i gemensam tvättstuga och krävde ersättning från försäkringsbolaget ur hemförsäkringens grundskydd alternativt allriskmoment.

Bolaget ansåg att rätt till ersättning ur grundskyddet inte förelåg då villkoren i denna del endast omfattar stöld när någon brutit sig in med våld vilket inte hade skett. Bolaget ansåg även att det inte kunde utges ersättning ur allriskskyddet då händelsen inte var att anse som plötslig och oförutsedd.

Allmänna reklamationsnämnden menade att stöld av kläder ur en låst tvättstuga måste anse vara såväl plötslig som oförutsedd varför ersättning skulle utgå ur försäkringens allriskmoment.

BESLUT: Nämnden rekommenderade försäkringsbolaget att ändra sitt beslut.

ARN 2017-01681 - En händelse som är plötslig men ej oförutsedd kan inte ersättas ur allriskförsäkringen.

Konsumenten (K) begärde ersättning ur hemförsäkringens allriskmoment för förlust av en vigselring värd 33 400 kr som försvunnit under postbefordran till USA dit ringen skickades för reparation.

Försäkringsbolaget motsatte sig kravet och menade att händelsen varken var plötslig eller oförutsedd.

Allmänna reklamationsnämnden (ARN) kom fram till att vigselringen måste antas ha försvunnit efter det att paketet hade skickats iväg, under ett kort händelseförlopp som K inte hade möjlighet att ingripa mot, och att det därför varit fråga om en plötslig händelse. Däremot ansåg ARN att det inte var fråga om en oförutsedd händelse då K skickat ringen med en försändelse som inte varit tillräckligt säker med hänsyn till ringens höga värde, vilket K borde ha insett.

BESLUT: Nämnden rekommenderade inte ändring av försäkringsbolagets beslut.