Pressrum

Välkommen till vårt pressrum. Vi bistår med fakta inom bank, försäkring och pension. Vi är oberoende och fokuserar på frågor som rör konsumenter.

Presskontakter - försäkring och pension

Har du frågor om försäkringar och pensioner? Du som är journalist är alltid väkommen att kontakta oss på Konsumenternas Försäkringsbyrå. Här hittar du våra kontaktuppgifter och högupplösta pressbilder för nedladdning. Fotograf: Kristian Pohl. Önskar du fler bilder, kontakta oss.

Anna-Karin Baltzari Danfors

Chef Konsumenternas Försäkringsbyrå

anna-karin.baltzari-danfors@konsumenternas.se 070-391 88 87
Hämta pressbild

Carita Lindborg

Biträdande chef, pension och försäkring

carita.lindborg@konsumenternas.se 070-386 94 75
Hämta pressbild

Anna Rudérus

Kommunikationsansvarig, försäkring

anna.ruderus@konsumenternas.se 076-100 16 52
Hämta pressbild

Eva Solum - EJ ANTRÄFFBAR förrän 24 juni

Kommunikationsansvarig, bank och försäkring.

eva.solum@konsumenternas.se 070-266 87 49
Hämta pressbild

Pension

Stefan Thelenius

Pensionsspecialist, pension och djurförsäkringar

stefan.thelenius@konsumenternas.se 073-037 23 94
Hämta pressbild

Gustav Jonsson

Jurist, pension och försäkring

gustav.jonsson@konsumenternas.se 070-873 58 02
Hämta pressbild

Boende

Peter Stark

Jurist och hållbarhetsansvarig, boende och båtförsäkringar

peter.stark@konsumenternas.se 070-799 64 64
Hämta pressbild

Resor

Gabriella Hallberg

Jurist, resor och produktförsäkringar

gabriella.hallberg@konsumenternas.se 073-038 07 50
Hämta pressbild

Person

Jenny Sparring

Jurist, personskador och personförsäkringar

jenny.sparring@konsumenternas.se 070-409 66 51
Hämta pressbild

Håkan Carlsson

Jurist, personförsäkringar och djurförsäkringar

hakan.carlsson@konsumenternas.se 073-031 41 01
Hämta pressbild