Presskontakter

Du som är journalist är alltid välkommen att kontakta oss. Vi kan hjälpa dig med oberoende fakta, statistik och kontakt med experter inom och utanför vår organisation. Använd gärna material från vår webbplats men läs först våra riktlinjer på sidan Om webbplatsen

 

 

Kicki Westerståhl
Foto: Sofina Bilder 
 

 

 

Chef Konsumenternas Bank- och finansbyrå

 Kicki Westerståhl
08-522 789 81
073-962 59 69
kicki.westerstahl@konsumenternas.se

   

Bild på Anna-Karin Baltzari Danfors
Foto: Sofina Bilder

Chef Konsumenternas Försäkringsbyrå

 

  
Anna-Karin Baltzari Danfors  
070-391 88 87 
anna-karin.baltzari-danfors@konsumenternas.se

 

 

 Konsumenternas  Bank- och finansbyrå 

 

 Bild på Fredrik Nodquist
Foto: Sofina Bilder

Biträdande chef  

 

Fredrik Nordquistjurist
08-522 789 84 
073-726 81 83
fredrik.nordquist@konsumenternas.se

   
 Foto Cecilia Blomqvist
Foto: Sofina Bilder
 

 

 

Cecilia Blomqvistjurist
08-522 789 82 
070-991 69 63 cecilia.blomqvist@konsumenternas.se

   

Konsumenternas Försäkringsbyrå 

 

Bild på Carita Lindborg
Foto: Athina Strataki

Biträdande chef 

Carita Lindborg
, jurist
08-522 789 78
070-386 9475
carita.lindborg@konsumenternas.se

    

 

Foto Helen Bernerfalk
Foto: Sofina Bilder

 

 

Motorfordonsförsäkringar


Helen Bernerfalk, jurist  
08-522 789 77
 076-146 55 18
helen.bernerfalk@konsumenternas.se

   

 Bild på Peter Stark
Foto: Sofina Bilder

 

Boendeförsäkringar

Peter Stark, jurist  
08-522 789 65
070-799 64 64 
peter.stark@konsumenternas.se

   

 Bild Andrea Ekeblad Szanto
Foto: Sofina Bilder  

 

Boendeförsäkringar

Andrea Ekeblad Szanto, jurist
08-522 789 67
070-766 27 55
andrea.szanto@konsumenternas.se

   

 Porträtt
Foto: Per Englund

  

Djur-, produkt- och reseförsäkringar

Rebecka Troué, jurist
08-522 789 68
076-144 03 12

rebecka.troue@konsumenternas.se

   

 Bild på Gustav Jonsson
Foto: Sofina Bilder

Pensionsförsäkringar

Gustav Jonsson, jurist
08-522 789 79 

gustav.jonsson@konsumenternas.se

   

 Bild på Stefan Thelenius
Foto: Sofina Bilder

Pensionsförsäkringar

Stefan Theleniuspensionsspecialist
08-522 789 69
073-037 23 94
stefan.thelenius@konsumenternas.se

   

 Bild på Lisa Halvorsen
Foto: Sofina Bilder

Barn-, sjuk- och olycksfallsförsäkringar, personskador

Lisa Halvorsen,  jurist  
08-522 789 72
070-763 39 63
lisa.halvorsen@konsumenternas.se 

 

 

 Bild på Gabriella Hallberg
Foto: Athina Strataki

Reseförsäkringar

Gabriella Hallberg, jurist  
08-522 789 75 
073-038 07 50
gabriella.hallberg@konsumenternas.se

   

Bild på Eva Solum
Foto: Sofina Bilder

Konsumenternas Bank- och finansbyrå
Konsumenternas Försäkringsbyrå

 

Eva Solum, kommunikatör
08-522 789 71
070-266 87 49
eva.solum@konsumenternas.se

   

Bilderna på oss får endast användas i redaktionellt syfte. De får inte förvanskas eller förses med missvisande bildtexter. Vid publicering måste fotografens namn anges. Ladda ner en högupplöst version av bilden genom att klicka på den.

Informationsansvarig
Konsumenternas Bank- och finansbyrå
och
Konsumenternas Försäkringsbyrå