Presskontakter

Du som är journalist är alltid välkommen att kontakta oss. Vi kan hjälpa dig med ett oberoende konsumentperspektiv på frågor inom bank och försäkring. 

Här finns kontaktuppgifter direkt till våra experter och högupplösta pressbilder för nedladdning. Klicka på miniatyren så visas den högupplösta bilden. Uppge gärna fotograf när du använder våra pressbilder. De flesta bilder kommer från Sofina bilder. Förutom bilden på Anna Rudérus där fotograf är Rosie Alm, Carita Lindborg och Gabriella Hallberg, där fotograf är Athina Strataki och Jenny Sparring, där fotograf är Anna Lundin. Prenumerera gärna på Konsumenternas nyhetsbrev.

Foto Kicki Westerståhl

Chef Konsumenternas Bank- och finansbyrå

Kicki Westerståhl 
08-522 789 81
0730-51 57 30
kicki.westerstahl@konsumenternas.se

   
Foto Anna-Karin Baltzari Danfors

Chef Konsumenternas Försäkringsbyrå

Anna-Karin Baltzari Danfors  
070-391 88 87 
anna-karin.baltzari-danfors@konsumenternas.se

   

Konsumenternas  Bank- och finansbyrå

   
Foto Fredrik Blomquist

Biträdande chef  

Fredrik Nordquist, jurist

Ej tillgänglig V.27 4/7-11/7
08-522 789 84 
0730 -23 73 93
fredrik.nordquist@konsumenternas.se

   

Konsumenternas Försäkringsbyrå

   
Foto Carita Lindborg

Biträdande chef 

Carita Lindborg, jurist
08-522 789 78
070-386 94 75
carita.lindborg@konsumenternas.se

   
Foto Håkan Carlsson

Personförsäkringar, personskador
djurförsäkringar

Håkan Carlsson, jurist
08-522 789 76 
073-031 41 01
hakan.carlsson@konsumenternas.se

   

Personförsäkringar, personskador

Jenny Sparring, jurist
08-522 789 72
070-409 66 51
jenny.sparring@konsumenternas.se

   
Foto Peter Stark

Boendeförsäkringar

Peter Stark, jurist  
08-522 789 65
070-799 64 64 
peter.stark@konsumenternas.se

   
Foto Andrea Ekeblad Szanto_100

Hållbarhetsansvarig, boendeförsäkringar

Andrea Ekeblad Szanto, jurist
08-522 789 67
070-766 27 55
andrea.szanto@konsumenternas.se

   
Foto Helen Bernerfalk

Fordonsförsäkringar

Helen Bernerfalk, jurist  
08-522 789 77
076-146 55 18
helen.bernerfalk@konsumenternas.se

   
Foto Stefan Thelenius

Pensionsförsäkringar, djurförsäkringar

Stefan Thelenius, pensionsspecialist
08-522 789 69
073-037 23 94
stefan.thelenius@konsumenternas.se

   
Foto Gustav Jonsson

Pensionsförsäkringar

Gustav Jonsson, jurist
08-522 789 79 
070-873 58 02
gustav.jonsson@konsumenternas.se

   
Foto Gabriella Hallberg

Reseförsäkringar, produktförsäkringar

Gabriella Hallberg, jurist  
08-522 789 75 
073-038 07 50
gabriella.hallberg@konsumenternas.se

   
Foto Eva Solum

Kommunikationsansvarig

Eva Solum, Konsumenternas Bank- och finansbyrå
samt Konsumenternas Försäkringsbyrå
08-522 789 71
070-266 87 49
eva.solum@konsumenternas.se

   

Kommunikationsansvarig

Anna Rudérus, Konsumenternas Försäkringsbyrå
08-522 789 68
076-100 16 52
anna.ruderus@konsumenternas.se