Presskontakter

Du som är journalist är alltid välkommen att kontakta oss. Vi kan hjälpa dig med oberoende fakta, statistik och kontakt med experter inom och utanför vår organisation. Använd gärna material från vår webbplats men läs först våra riktlinjer på sidan Om webbplatsen

 

Foto Kicki Westerståhl
Foto: Per Englund

Chef Konsumenternas Bank- och finansbyrå

 


Kicki Westerståhl

08-522 789 81
073-962 59 69
kicki.westerstahl@konsumenternas.se

   

Foto Anna-Karin Baltzari Danfors
Foto: Lars Nyman

 Chef Konsumenternas Försäkringsbyrå

 

  
Anna-Karin Baltzari Danfors  
070-391 88 87 
anna-karin.baltzari-danfors@konsumenternas.se

 

 

 Konsumenternas  Bank- och finansbyrå 

 

 Foto Ulf Rydstedt
Foto: Per Englund
Biträdande chef 
 

Ulf Rydstedt, 
jurist

08-522 789 88
070-23 33 143
ulf.rydstedt@konsumenternas.se
   
 Foto Fredrik Nodquist
Foto: Per Englund

  

  

Fredrik Nordquistjurist
08-522 789 84 
fredrik.nordquist@konsumenternas.se

   

Konsumenternas Försäkringsbyrå 

 

Foto Carita Lindborg
Foto: Athina Strataki

Biträdande chef 

Carita Lindborg
, jurist
08-522 789 78
070-386 9475
carita.lindborg@konsumenternas.se

 

 

 Foto Christina Meder
Foto: Athina Strataki

 

Barnförsäkringar  och  sjuk- och olycksfallsförsäkringar

Christina Mederjurist  
08-522 789 76
070-407 12 68
christina.meder@konsumenternas.se

  

 

   

 Foto Peter Stark

 


Boendeförsäkringar och motorfordonsförsäkringar

Peter Stark
, jurist  
08-522 789 65
070-799 64 64 
peter.stark@konsumenternas.se

   
 

 

Boendeförsäkringar

Andrea Ekeblad Szanto, jurist
08-522 789 67
070-766 27 55
andrea.szanto@konsumenternas.se


   

 Gustav Jonsson
Foto: Niklas Lindahl

Pensionsförsäkring

Gustav Jonsson, jurist
08-522 789 79 

gustav.jonsson@konsumenternas.se

   

 Foto Stefan Thelenius

Foto:Nicklas Lindahl

Pensionsförsäkring

Stefan TheleniusPensionsspecialist
08-522 789 69
073-037 23 94
stefan.thelenius@konsumenternas.se

   

 Foto Lisa Halvorsen
Foto: Per Englund

Personskador

Lisa Halvorsen,  jurist  
08-522 789 72
070-763 39 72
lisa.halvorsen@konsumenternas.se 

 

 

 Foto Gabriella Hallberg
Foto: Athina Strataki

Reseförsäkringar och djurförsäkringar

Gabriella Hallberg, jurist  
08-522 789 75 
073-038 07 50
gabriella.hallberg@konsumenternas.se

   

Foto Eva Solum
Foto: Poul Hansen

Konsumenternas Bank- och finansbyrå
Konsumenternas Försäkringsbyrå

Eva Solum, kommunikatör
08-522 789 71
070-266 87 49
eva.solum@konsumenternas.se

   

Bilderna på oss får endast användas i redaktionellt syfte. De får inte förvanskas eller förses med missvisande bildtexter. Vid publicering måste fotografens namn anges. Ladda ner en högupplöst version av bilden genom att klicka på den.

Informationsansvarig
Konsumenternas Bank- och finansbyrå
och
Konsumenternas Försäkringsbyrå